فواید انگور سیاه
1393 شهریور نهم ،یکشنبه، ساعت 11:52

فواید انگور سیاه

انگور میوه‌ای شیرین و لذیذ و از نوع میوه‌های خوشه‌ای است. انگور میوه ای بهشتی است. این میوه بهشتی سرشار از ویتامین های A ،  B و C می باشد. همچنین دارای مقداری منیزیم، کلسیم، آهن، فسفر و پتاسیم است. یکی از انواع انگورها، انگور سیاه می باشد. درتاکستانهای وحشی مهاباد ، سردشت و پیرانشهر رشد می نماید و به دلیل رشد طبیعی و استفاده نكردن از كودها و سموم شیمیایی از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. براساس پژوهش سازمان خواروبار جهانی در هر 100 گرم انگور 67 و در 100 گرم کشکمش 268 کیلوکالری وجوددارد. برخی از فواید انگور سیاه عبارتند از: تصفیه خون، صاف و تمیز کردن سینه و ریه، درمان ورم معده و روده، برطرف کننده یبوست، موثر در درمان سل ریوی و سیاه سرفه، مفید دردرمان نقرس، موثر در درمان اسهال خونی، کاهش کلسترول مضر و فشار خون. همچنین برای کسانی که نارسایی کبد دارند مصرف این میوه توصیه می­شود. زیرا عمل ذخیره قند در کبد و دفع صفرا را تسهیل کرده و معده را تقویت می­کند. انگور قرمز از تصلب شریان و انسداد رگها جلوگیری کرده و نیز خاصیت  لاغر کنندگی و چاق کنندگی را با هم دارد . اگر از صبح تا ظهر به تنهایی مصرف شود لاغر کننده و اگر همراه با غذا خورده شود چاق کننده است.

 از دیگر فواید انگور سیاه میتوان به تنظیم قند خون اشاره کرد. زیرا مصرف آن  سبب تعادل بهتر قند خون، بهبود و تنظیم انسولین و افزایش حساسیت انسولین می گردد. مصرف این میوه سبب کاهش خطرات بیماریهای قلبی می شود، مواد شیمیایی گیاهی موجود در انگور باعث حفاظت از ژنهای خاص و کاهش آسیب به ماهیچه های قلب میشود. مصرف منظم انگور سیاه باعث افزایش عملکرد مغز، تقویت حافظه و تمرکز می شود. مطالعات نشان داده است کسانی که روزانه  آب انگور مصرف می­کنند احتمال ابتلای آنها به بیماریهای مغزی مانند آلزایمر کاهش می­یابد.

از دیگر مواد مغذی موجود در انگور سیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

فلاونوئید:

 یکی از عوامل دخیل در پیری، کاهش مداوم توانایی بدن برای حفاظت از خود در برابر التهاب و آسیب های اکسیداتیو است. کارکرد مغز نیز مانند هر ارگانی در بدن با افزایش سن کاهش می یابد. با افزایش سن، مغز دچار تغییرات ساختاری شده، طی آن کارکرد حرکتی و ادراکی مغز مختل می شود. با توجه به اینکه سلول های مغزی قابل جایگزین شدن با سلول های جدید نیستند، در اثر آسیب های وارده و از بین رفتن سلول های مغز، کارکرد آن با گذشت زمان کاهش می یابد. اختلال در عملکرد سلول های میکروگلیا که وظیفه حذف مواد زاید از سلول های عصبی را بر عهده دارند، سبب افزایش تجمع این مواد در سلول های مغزی می شود، که با آسیب بیشتر به سلول های عصبی همراه است. علاوه بر این، رادیکال های آزاد تولید شده در اثر مصرف مقادیر بالای اکسیژن توسط مغز، سبب وارد آمدن آسیب های برگشت ناپذیر به سلول های مغز می شود. عوامل پاتولوژیک از جمله استرس اکسیداتیو، در اثر آزاد شدن رادیکال های آزاد و گونه های فعال اکسیژن و نیتروژن ایجاد می شود و متعاقب آن لیپید ها، پروتئین ها و اسید های نوکلوئیک آسیب می بیند، در نتیجه مرگ برنامه ریزی شده ی سلول تغییر یافته و در پی آن کارکرد مغز کاهش می یابد. از جمله راهکار های مهم در حفظ سلامت مغزی، شناسایی ترکیبات غذایی با خاصیت حفاظت کننده از سلول های عصبی می باشد .
واژه ی فلاونوئید، نامی تلفیقی برای رنگدانه های گیاهی ست که مترادف کرومون به معنای رنگ می باشد. این ترکیبات پلی فنولی تقریبا در تمام میوها و سبزها، دانه ها و نوشیدنی هایی نظیر چای و قهوه به وفور یافت می شوند. فلاونوئید ها دارای اثرات قوی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند. که سبب کند شدن فرآیند کاهش توانایی بدن در اثر افزایش سن می شوند. مصرف مواد غذایی غنی از ترکیبات پلی فنولی از جمله فلاونوئید ها تاثیر بسزایی در حفظ کارایی مغز، بهبود حافظه و افزایش توانایی یادگیری دارد، از طرفی با بهبود سیگنال دهی عصبی در شکل گیری حافظه نیز نقش دارد. این ترکیبات برای اولین بار در سال ١٩٣٠ توسط دانشمند مجارستانی بنام آلبرت فون زنت گیورگی شناسایی و معرفی شدند، پس از آن شناسایی فلاونوئیدها در مواد غذایی مختلف رواج یافت. در گذشته تصور می شد که فلاونوئید ها ویتامین هستند به همین دلیل اسامی ویتامین پی و ویتامین ث۲ به آن ها اطلاق شد. در حال حاضر بیش از ۴٠٠٠ واریته از فلاونوئیدها شناسایی شده است که بسیاری از آن ها مسئول رنگ گل ها، میوه ها و برگ ها می باشند. فلاونوئیدها سبب بهبود خون رسانی به مغز شده و در افزایش حافظه و توانایی یادگیری نقش دارند. از مکانیسم های احتمالی اثرات فلاونوئیدها در عملکرد مغزی، بر هم کنش آن ها با فرآیندهای موثر در بقای سلول، تمایز و شکل گیری حافظه می باشد.

ایزوفلاون های موجود در سویا، فلاونول های موجود در چای و کاکائو و آنتوسیانین های موجود در خانواده ی توت ها و آب انگور قرمز از زیر گروه های اصلی موثر در حفظ سلامت مغز هستند. مکانیسم کارکرد ترکیبات فلاونوئیدی مذکور در مغز به دلیل ساختار شیمیایی مختلف آن ها، متفاوت است. بعنوان مثال ایزوفلاون ها مشابه هرومون زنانه استروژن عمل می کنند در حالیکه آنتوسیانین ها و فلاوانول ها روی سیگنال دهی عصبی اثر می گذارند و از این طریق در کنترل مکانیسم های مورفولوژیک موثر در شکل گیری حافظه در بخش های هیپوکامپ و کورتکس مغز نقش داشته، با فعال کردن آنزیم های موثر در مسیر های مذکور در افزایش حافظه و توانایی یاد گیری موثر هستند.

از طرفی نقش فلاونوئید ها روی حافظه، به اثرات آن ها در حفظ ساختار سلول های مغز باز می گردد، با توجه به اینکه ساختار سلول های مغز با افزایش سن از حالت طبیعی خود خارج می شود، رژیم غذایی غنی از فلاونوئید ها به طور موثر از سرعت این فرآیند می کاهد. از طرفی فلاونوئید ها سبب فعال شدن آنزیم های کلیدی در تنفس میتوکندری شده ، با شکستن چرخه ی معیوب استرس اکسیداتیو از آسیب بافتی جلوگیری می کند. علاوه بر جنبه های یاد شده، مطالعات اخیر حاکی از اثر ضدالتهابی فلاونوئیدها در سلول های مغزی می باشد. دریافت فلاونوئید ها سبب توقف فرآیندهای شیمیایی دخیل در پیری مغزی می شود، بنابراین تا حدی از کاهش کارکرد ادراکی مغز در اثر افزایش سن جلوگیری می کند. در حال حاضر، موضوع ارزیابی اثرات فلاونوئیدها در فرآیند پیرمغزی و کارکرد مغز به دلیل نو بودن،  به شواهد بیشتری نیاز دارد. . فلاونوئیدها طعم خاصی به انگور نمی­دهند ولی فواید زیادی برای سلامتی دارند. رنگ و آبدار بودن انگور از این ماده شیمیایی گیاهی ناشی میشود. بالا بودن میزان فلاونوئید باعث تیرگی و آبدار شدن بیشتر انگور می­گردد در نتیجه انگور قرمز سالم تر است.

 

رسوراترول:

رسوراترول(resveratrol)  يك نوع آنتي اكسيدان بسيار قوي است كه در آب انگور سیاه و مشتقات آن وجود دارد و تصور مي‌شود كه عامل پائين آورنده كلسترول بد خون باشد و خطر ابتلا به امراض قلبي را كاهش دهد. برای اولین بار محققین مجارستانی نشان دادند که ساپلمنت Resveratrol می تواند پاسخ بدن به دیابت را بهبود بخشد.

بر اساس تحقیقاتی که نتایج آن در مجله ی the British journal of Nutrion به چاپ رسید . مصرف روزانه ی 10 میلی گرم از رسوراترول  سبب کاهش مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می گردد. محققین معتقدند اگر چه نتایج تحقیقات اخیر تأثیر مصرف این ماده را در دوز کم بر کاهش مقاومت به انسولین نشان می دهد اما گفتن این جمله که رسوراترول  یا مشتقات آن در آینده تبدیل به ابزار موثری برای مقابله با بیماری دیابت نوع 2 خواهد گردید، مشکل است. از سوی دیگر رسوراترول درک جدید وعمیق تری در مورد مکانیسم مقاومت به انسولین و استرس اکسیداتیو در اختیار دانشمندان قرار داده است.

رسوراترول یک پلی فنل قوی و ماده ی شیمیایی ضدقارچ است و ماده ی بیولوژیکی فعال در انگور قرمز است. در سال 2003 دکتر Sinclair و همکارانش نشان دادند که رسوراترول سبب افزایش طول عمر سلولهای مخمر می شود و آنرا به عنوان ماده ی ضد پیری معرفی کردند.

بر اساس تحقیقات دکتر Sinclair، رسوراترول سبب فعال شدن ژنی بنام Sirtuin1 (معادل آن در مخمر Sir2است) می شود. این ژن در شرایطی که سلولها با کم غذایی روبرو هستند (کمبود کالری) فعال می شود.

محققین سپس این ماده را در کرم های نماتود، مگس سرکه ، ماهی و موش امتحان کردند و متوجه ی افزایش عمر در این حیوانات نیز شدند. سایر تحقیقات در مورد تأثیرات ضد سرطانی و ضد التهابی این ماده ،فواید قلبی-عروقی آن ، اثرات ضد دیابتی ،افزایش تحمل در شرایط کمبود انرژی و حفاظت در برابر بیماری آلزایمر گزارشاتی ارائه داده اند.

محققین مجارستانی به 19 فرد مبتلا به دیابت به طور رندوم روزانه 5 میلی گرم رسوراترول و یا پلاسبو به مدت 4 هفته دادند. نتایج نشان داد که بعد از 4 هفته از مصرف ساپلمنت رسوراترول، میزان مقاومت به انسولین در افرادی که رسوراترول مصرف می کردند در مقایسه با کنترل (کسانی که به آنها پلاسبو داده شده بود ) کاهش چشمگیری نشان می دهد.

محققین تأثیر این پلی فنل را به اثر ضد اکسیدانی   (antioxidant)آن مرتبط می دانند، زیرا فشارها یا استرس های اکسیداتیو یکی از عوامل ایجاد کننده ی مقاومت به انسولین است. همچنین  آنها احتمال می دهند که فواید حاصل از مصرف این ماده به توانایی آن در فعال کردن فسفورپلاسیون AKtباشد (یک پروتئین درون سلولی به جذب گلوکز توسط سلول کمک می کند و فعالیت آن به اتصال انسولین به رسپتور آن بروی سلول وابسته می باشد). محققین تأکید دارند که این تحقیقات برای اولین بار نشان داده است که مصرف رسوراترول در انسان سبب کاهش مقاومت به انسولین می شود که این عمل با کاهش استرس اکسیدایتو از طریق افزایش پیام رسانی انسولین از طریق مسیرAKt انجام می شود.

این ماده یکی از انواع مختلف مواد مغذی موجود در انگور است و به دلیل اثر کاهش اکسیداسیون سلول­ها و مولکول­ها و محافظت در برابر بیماریهایی مانند سرطان باعث افزایش طول عمر می­شود. همچنین رسوراترول می تواند اثرات مت آمفتامین یا همان شیشه را بلوکه کند ولی از همه مهمتر اینکه به نظر می رسد رسوراترول ولع و میل به مصرف مت آمفتامین را کاهش می دهد . به زبان ساده تر کسانیکه در حال ترک شیشه هستند با خوردن سبزیجات و میوه جاتی که رسوراترول دارند و با اضافه نمودن این مواد غذایی به رژیم درمانی خود ، کمتر به ولع و هوس مصرف شیشه دچار می شوند و بدین ترتیب راحت تر می توانند شیشه را ترک کنند. پوست انگور، هسته انگور و گوشت انگور همگی دارای مفادیر زیادی از این ماده مغذی می­باشند

 

 

ساختار مولکولی رسوراترول به صورت زیر است:

 

 

 

و نیز ساختار سه بعدی رسوراترول به شکل زیر می­باشد:

 

 

 

کوئرستین(Quercetin) :

کوئرستین یک فلاونوئید یا شبه فلاون (فلاون ها مواد شیمیایی هستند با ساختمان شیمیایی  phenylchromen-4-one (2-phenyl-1-benzopyran-4- one) که اکثرا در گیاهان و میوه ها یافت می شوند و در اصل نوعی پیگمان یا رنگدانه گیاهی محسوب می شود. مانند آپیجنین Apigenin و لوتئولین Luteolin که خواص آنتی اکسیدان و ضد سرطانی دارند ) است با وزن مولکولی ۳۰۲٫۲۳۶ g/mol که در میوه ها و سبزیجات، برگها و دانه های سبز به وفور یافت می شود

. ساختمان مولکولی کوئرستین بصورت زیر است:

 

 

  


و نیز ساختمان مولکولی سه بعدی آن:

   

 

ساختمان مولکولی سه بعدی کوئرستین

 

 

 

 مهمترین خاصیت کوئرستین خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی آنست که منجر به خواص مفید آن می گردد. مانند خاصیت آنتی ویروسی و ضد سرطانی آن.

تحقیقات مهم و قابل اعتماد نشاندهنده خواص مفید زیر برای کوئرستین است:

کوئرستین به علت داشتن خاصیت برزونکودیلاتوری (گشاد کننده برونش) می تواند در درمان آسم موثر باشد. خاصیت ضدویروسی، ضد پرفشاری خون، اگزما، خاصیت ضدسرطانی، ضد دیابت، ضد نقرس، ضد اولسر دستگاه گوارش  و …

اما یکی از مهمترین استفاده های دارویی و درمانی آن در درمان التهاب پروستات و نیز عفونتهای مزمن آن می باشد.

لازم بذکر است که در برخی از کشورها نوع دارویی آن (اکثرا بصورت قرص) موجود است و بعنوان یک داروی ایمن و درمان کمکی در موارد ذکر شده استفاده می گردد. عوارض جانبی خاصی برای آن ذکر نشده است. نامهای دیگر کوئرستین عبارتند از: Sophoretin ، Meletin ،  Quertine و نامهای دیگر...